Vijesti malih novinara-LIRA

CITIUS, ALTIUS,FORTIUS

„Brže, više, jače“, to je moto Olimpijskih igara, a kako su ovih dana počele 22. OI u ruskom gradu Sočiju, donosimo Vam neke zanimljivosti o povijesti OI.

Prve olimpijske igre modernog doba održale su se 1896.godine u Ateni. Sudjelovali su športaši iz 14 zemalja. Prvi olimpijski pobjednik nakon više od 1500 godina bio je Amerikanac James Brandon Connolly u troskoku. Pobjednici su dobivali srebrene medalje i maslinove vjenčiće. Na Igrama su održana natjecanja u 9 športova, isključivo u muškoj konkurenciji: atletika, biciklizam, mačevanje, streljaštvo, gimnastika, plivanje, tenis, dizanje utega i hrvanje. Iako je natjecanje bilo isključivo za muškarce djevojka po imenu Stamata Revithi iz protesta je što ženama nije bio dozvoljen nastup održala maratonsku utrku dan nakon muške maratonske utrke.

Najviše medalja osvojili su SAD, Grčka i Njemačka. Do 1992.godine i Ljetne i Zimske olimpijske igre održavane su u istoj godini.

OLIMPIJSKI PLAMEN je jedno od najpoznatijih znamenja OI. Simbol vječne vatre odnosno plemena potječe iz grčke mitologije u kojoj je poznata priča o Prometeju koji je ukrao vatru iz doma boga Zeusa i poklonio je ljudima. Danas je uobičajen postupak da se plamen upali u grčkoj Olimpiji. Paljenje obavljaju žene odjevene u odjeću po ugledu na drevne svećenice boga Zeusa. Tako nastali plamen nosi tisuće trkača, štafetno, preko svih kontinenata, do grada u kojem će se održati OI. Olimpijski plamen plamti čitavo vrijeme održavanja Igara. Posebna se čast iskazuje osobi koja iz baklje upali vatru na samom stadionu. To uobičajeno bude najzaslužniji domaći športaš.

OLIMPIJSKI KRUGOVI su svakako najpoznatiji simbol OI. Pet međusobno povezanih krugova  predstavlja jedinstvo 5 naseljenih kontinenata ( Afrika, Azija, Australija, Amerika i Europa), a boje tih krugova izabrane su jer svaka država svijeta ima bar jednu od tih boja na svojoj zastavi ( plava, žuta, crna, zelena i crvena).

Za vrijeme OI u staroj Grčkoj prestajali su svi sukobi, a nazivali su ih još i Svete igre. Mi se iskreno nadamo na će i ove Igre proteći mirno i da će natjecatelji u sportskom duhu dati sve najbolje od sebe.

SVI SVETI

I ove godine je blagdan Svih svetih prošao kao i svake godine, dostojanstveno kako i priliči tom blagdanu. U 10:30 sati je na mjesnom groblju u Domaljevcu održano polaganje vijenaca na spomeniku branitelja iz Domovinskog rata, a zatim je u 11:00 sati održana Sveta misa. Misu je predvodio Fra Blaž uz pomoć Fra Bone. Groblje je posjetilo nekoliko tisuća ljudi, što mještana, a što ljudi iz drugih mjesta. Poslije Svete mise ljudi su tradicionalno pošli na vašar u Tolisu.

Mladen Hrskanović VI a

Katarina Leovac VII b

POBJEDNIČKI TRON

Dana 03.11.2013. godine u 18:00 sati u HKC-u u  Domaljevcu održano je natjecanje „Djeca pjevaju hitove“. U natjecanju je sudjelovalo mnogo djece među kojima i Marija Koturić. Ona je nastupila pjesmom „Tarapana“ od Severine. Njezin glas je očarao publiku, pobijedila je i osvojila nagradu od 100 KM. Svi joj želimo u budućnosti puno sreće i uspjeha.

Katarina Leovac (Ina)

LANSIRANJE NA MARS

Indija je danas ujutro lansirala letjelicu koja teži 1,5 tonu. Ta misija će Indiju koštati 73 milijuna dolara. Letjelica je svoj 300 dana i 780 milijuna kilometara dug put počela u 09:08 sati po Greenwichu a u orbitu Marsa bi trebala stići u rujnu 2014. godine. Ako misija uspije Indija će postati 4. zemlja koja je uspješno obavila misiju na Mars. Letjelica je poslana da bi proučila atmosferu Marsa i plinove koji se u njoj nalaze.

Pavo Vlahović VIII a

MOČNI MANDŽO

Mario Mandžukić je u sinoćnoj utakmici ponovno zabio. Ušao je u 59. minuti utakmice protiv Viktorije Plzen i 6 minuta kasnije zabio za 1-0. To je bio njegov 5. gol u posljednjih 5 utakmica, a trener Pep Guardiola ga i dalje često drži na klupi. Na njemačke medije je zbog toga ostavio loš dojam. Iako je Mandžukić očito željan igre, Guardiola ostaje tvrdoglav.

Ilija Petrović VIII/8 a