Obilježen Dan ružičastih majica

1

Danas je u našoj školi obilježen “Dan ružičastih majica” (Pink shirt day), međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja.

U okviru predviđenih cjelodnevnih aktivnosti, učenici naše škole pogledali su edukativni film pod nazivom “Ti nisi sam/sama”, na satima je razgovarano o ovoj osjetljivoj temi a izrađivani su i promotivni letci te bedževi ružičaste boje.

Svi učenici naše škole koji su imali mogućnost, danas su došli u školu u ružičastim majicama, ili s nekim drugim detaljem ružičaste boje kako bi izrazili solidarnost i podršku svoj zlostavljanoj djeci.

“Dan ružičastih majica”, poznatiji kao “Pink Shirt Day”, odnosi se na prevenciju vršnjačkog nasilja u školama, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači u zemljama širom svijeta. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi.

Naime, sve je počelo u Kanadi 2007. godine. Žrtva nasilja bio je učenik koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od karcinoma dojke. Vršnjaci su ismijavali, psihički i fizički zlostavljali tog dječaka.

Sutradan, svi dječaci i djevojčice iste škole, obukli su ružičaste majice u znak solidarnosti prema zlostavljanom dječaku. Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja i prepoznatljiv simbol inicijative i međunarodno prepoznate godišnjice prevencije vršnjačkog nasilja u školama.

10

2